ТЕХНІЧЕ МОДЕЛЮВАННЯ У ПРОЕКТНО-ТЕХНОЛОГІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Автор(и)

  • V. Vasenko Pereyaslav-Khmelnytskyi Hryhoriy Skovoroda State Pedagogical University

DOI:

https://doi.org/10.31618/ESSA.2782-1994.2021.3.69.59

Ключові слова:

технічне моделювання, проектно-технологічна діяльність, освітня галузь «Технології», творчий потенціал школяра, творча діяльність, теоретична підготовка, практична робота, уроки трудового навчаня

Анотація

У статті розглядаються можливості цілеспрямованого впливу, на розвиток творчого потенціалу школярів, залучення їх до різних видів діяльності, самостійної практичної роботи в освітній галузі «Технології». Ефективно вони можуть реалізовуватися шляхом використання в навчанні сучасних педагогічних і технологічних систем, які базуються на засадах проектно-технологічної діяльності, що забезпечує одночасний розвиток, навчання і виховання учнів шляхом залучення їх в активну творчу роботу.

Встановлено, що процес творчості характеризується єдністю теоретичних знань і практичного досвіду і при цьому теорія перевіряється практикою, а на практиці виникають такі питання, що потребують теоретичного вирішення. Для технічної творчої діяльності теоретична підготовка школярів полягає у забезпеченні їх системою знань, методів і способів конструювання, прийомів вирішення творчих задач і технічних знань. Досвід практичної роботи з’являється в учнів на основі формування умінь і навичок роботи з інструментами та виконання технологічних операцій.

Описано, що в творчій діяльності велике значення має безперервність цього процесу, причому епізодичність малоефективна. Виховання стійкого інтересу до творчої праці здійснюється безперервно, систематично протягом всіх років навчання в школі при використанні творчої діяльності. На виховання творчих рис особи суттєвий вплив має результативність творчої праці. Результатом є те, що у школяра з’являються ширші можливості для втілення у свою інтелектуально-практичну діяльність потрібних корекцій поняттями і образами технічних об'єктів і процесів, які в результаті дають принципово нові рішення.

Показано, що проектно-технологічна діяльність як основна дидактична одиниця сприяє: формуванню навичок, творчого системного мислення, технологічної культури і етики, підсилення уяви. Вона виступає потужним стимулом появи у школярів нових творчих ідей, пошуку альтернативних рішень, їх аналізу і синтезу, а в майбутньому забезпечує основу інноваційного мислення і діяльності. Реалізація особистісноорієнтовної парадигми трудової підготовки учнів; забезпечує єдність навчання і виховання учнів, підготовку їх до професійного самовизначення, прагнення до самоосвіти 

Доведено, що уроки технічної праці розкривають широкі можливості для підвищення творчості учнів. Сприяє цьому використання методики навчання учнів технічному моделюванню в процесі організації проектно-технологічної діяльності на уроках трудового навчання. Вчителю важливо як найповніше використати всі можливості для становлення технологічно розвиненої особистості, рівень розвитку якої не можливий без належних творчих здібностей, отриманих у технічному моделюванні в процесі організації проектно-технологічної діяльності учнів.

Біографія автора

V. Vasenko , Pereyaslav-Khmelnytskyi Hryhoriy Skovoroda State Pedagogical University

Associate Professor, Candidate of Pedagogical Sciences,

Department of Theory and Methods of Technological Education and Computer Graphics

Посилання

Klimenko V. V. Psihologiya tvorchosti: Navch. posibnik. Kiyiv: Centr navchalnoyi literaturi, 2006. 480 s.

Lerner I.Ya. Bazovoe soderzhanie obshego obrazovaniya. Sovetskaya pedagogika. 1991. №11. S. 15-21.

Metodika organizaciyi proektnotehnologichnoyi diyalnosti uchniv na urokah obslugovuyuchoyi praci: Navchalno-metodichnij posibnik / V.V. Berbec, N.V.Dubova, O.M. Kobernik, T.V. Kravchenko, V.V. Haritonova, L.M. Homenko, S.M. Yashuk. Uman, 2003. 92 s.

Nikitin B.P. Stupenki tvorchestva ili razvivayushie igry. Moskva: Prosveshenie, 1990. 160 s.

Parhomenko V.P. Osnovy tehnicheskogo tvorchestva: Ucheb. Posobie. Minsk, 2000. 148 s.

Romenec V. A. Psihologiya tvorchosti. Kiyiv: Libid, 2001. 288 s.

Sidorenko V.K. Proektna metodika yak osnova realizaciyi osobistisno-oriyentovanogo navchannya. Molod i rinok. 2004. № 1. S. 19-24.

Yashuk S.M. Sut ta struktura proektnotehnologichnoyi diyalnosti uchniv. Zbirnik nauk. prac UDPU. Kiyiv: Nauk. svit, 2002. S. 298-304.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-06-15

Номер

Розділ

Статьи